Spoznajte príbehy našich značiek: Sticky lemon a farebná recyklácia plastových fliaš

Spoznajte príbehy našich značiek: Sticky lemon a farebná recyklácia plastových fliaš

Spoznajte príbehy našich značiek: Sticky lemon a farebná recyklácia plastových fliaš
Dve výnimočné značky, ktoré nás oslovili svojou filozofiou, tvoria základ našich dvoch kolekcií. Prvú z nich, Serendipity, sme si predstavili naposledy, takže je na rade naša obľúbená, farebná, dizajnová paráda Sticky lemon!

Farebnosť, hravosť, odvážnosť evokujú kombinácie vzorov na doplnkoch holandskej značky Sticky Lemon. 

Značka vznikla v roku 2016 a patrí pod spoločnosť Rilla Go Rilla, ktorá podporuje mladých dizajnérov a vytvára pre nich priestor na tvorbu nových dizajnových produktov. 


Pri pátraní po jej začiatkoch sa musíme vrátiť naspäť do roku 2001. Zakladateľka Simone so svojou mamou vytvárajú v materskej spoločnosti Kadodesign dizajny nádherných balení produktov. O pár rokov neskôr zakladajú Tasdesign, kde k obalovým materiálom pribudli aj tašky. Veľa tašiek a nielen papierových. V tom čase spolupracovali v Kadodesign s dvomi šikovnými holandskými dizajnérmi, ktorí túžili vytvoriť vlastné produkty, no nemali dostatok prostriedkov. 

Simone to vŕtalo v hlave a hľadala možnosti, ako pomôcť šikovným ľuďom tvoriť. Preto pred 5 rokmi založila platformu Rilla go Rilla s poslaním tvoriť krásne veci udržateľným spôsobom za férovú cenu. “Rada pomáham iným, aby si plnili svoje sny, no chcela by som splniť aj svoj vlastný sen,” hovorí Simone. A tak vznikli značky Sticky Lemon a Sticky Sis. 

Sticky Lemon rád experimentuje s nepredvídateľnými farebnými kombináciami, vzormi a potlačami, ktoré od detského šibalstva občas zablúdia aj do retro časov.

 

Batohy z plastových fliaš

Fľaše na vodu, nealkoholické nápoje a iné nápoje predstavujú 83 - 84 % celosvetovej potreby PET živice. V Spojených štátoch sa každý deň vyhodí okolo 60 miliónov plastových fliaš. Jedna plastová fľaša sa prirodzene rozloží asi za 700 rokov. Recyklácia PET materiálov zachováva prírodné zdroje, rieši problém skladovania odpadu, znižuje emisie skleníkových plynov, uhlíkovú stopu, vytvára nové príležitosti a prispieva do ekonomík štátov. Povedali by ste na prvý pohľad, že Sticky Lemon vyrába svoje produkty z recyklovaných PET fliaš? Ako sa recyklujú PET fľaše? 

Nedávno sme sa vás na našom instagrame pýtali, či vás táto téma oslovila a viete, ako proces recyklácie prebieha. 

Len 8% z vás vedelo o tejto téme viac, tak poďme na to!

Zjednodušene, PET fľaše sú najčastejším materiálom, ktorý sa recykluje. Recyklácia fliaš má niekoľko krokov - po vyzbieraní fliaš sa oddeľujú od iných materiálov, ktoré ľudia hádžu do košov, aj keď tam nepatria. Plastové fľaše sa potom roztriedia podľa druhu plastu, z ktorého sú vyrobené a čistia sa od jedla a ďalších zvyškov.

Vyčistené fľaše sa pomelú a rozdrvia na vločky, ktoré sa roztavia a vyformujú do peliet veľkosti ryže. Pelety recyklovaného polyesteru si môžu zakúpiť spoločnosti a použiť ich na výrobu ďalších výrobkov. Presne tak, ako ich využíva Sticky Lemon na svoje farebné tašky. 

Čo vás ešte o recyklácii plastových fliaš zaujímalo:


Koľko fliaš je potrebných na výrobu jedného ruksaku alebo trička?

Na tričko postačuje priemerne 10-15 fliaš, pri ruksakoch je toto množstvo väčšie, pohybuje sa okolo 20-25 recyklovaných fliaš.

Ovplyvňuje farba fliaš výsledný produkt?

Najvhodnejšia PET fľaša na recykláciu je samozrejme priesvitná, bezfarebná - nakoľko sa vlákna vyrobené z nich najjednoduchšie farbia. Keby sme pospájali dokopy viacfarebné plasty, vytvorili by vo väčšine prípadov hnedú alebo čiernu farbu - tie sa vyúžívajú najmä v technickom alebo automobilovom priemysle, kde na farbe výsledného produktu tak nezáleží. 
Veľa značiek nápojov sa momentálne snaží svoje výrobky baliť do ľahšie recyklovaných farieb obalov, aby zvýšili ich šance na úspešnú recykláciu.

Vyrába sa z recyklovaného plastu aj niečo iné, ako doplnky?

Samozrejme, okrem oblečenia, doplnkov sú to napríklad plienky, rúry, či rôzne súčasti v automobilovom priemysle. U nás na Slovensku je v módnej sfére priekopníkom značka Abraka - vyrábajú krásne športové oblečenie práve z recyklovaných fliaš.

Avšak iba malá časť recyklovaných PET fliaš sa využíva na výrobu fliaš ďalších - a to práve z dôvodu ich výrazných farieb. Nové fľaše vždy vznikajú spojením recyklovaného a "nového" plastu, aby sa zaručila ich kvalita.

Ktoré plasty sa dajú ďalej recyklovať?

Základné označenia recyklovateľných plastov sú:

PET/PETE (predovšetkým spomínané obaly nápojov, dresingov a podobne), z ktorých sa ďalej vytvárajú vlákna, nákupné tašky, nové fľaše, oblečenie, nábytok či koberce.

HDPE (nádoby na mlieko, jogurty, pracie prášky a podobne), z nich sa vyrábajú opätovne tieto obaly, prípadne plastový nábytok, písacie perá, či dokonca poštové schránky.

PVC (obaly potravín, šampónov a podobne), vznikajú z nich okrem nových obalov aj pásky, podlahoviny, obklady, či nárazníky.

LDPE (obal na chlieb, na zmrazené potraviny a podobne), vyrábajú sa z nich ďalej napríklad plastové poštové obálky, či sáčky na smeti, alebo dokonca stavebný materiál.

PP (fľaše od kečupu, jogurtové kelímky a podobne), z ktorých sa ďalej vytvoria napríklad škrabky na ľad, kolesá sekačiek, či púzdra na autobatérie.

PS (plastový príbor, kelímky na kávu, tácky a podobne), dostávajú druhú šancu napríklad ako firemné tabule, tácky, kvetináče, či nádoby na smeti. 

Viac podrobností o tejto zaujímavej a aktuálnej téme nájdete priamo na stránke venovanej separovaniu odpadu a vo videu venovanom recyklácii fliaš na Slovensku ♻️ 

Batohy aj ľadvinky z recyklovaných PET fliaš nájdete aj u nás v Native Kids.