Ako ušetriť nakupovaním kvalitných kúskov? Máme pre vás 5 tajomstiev textilnej výroby!

minulom Žurnáli sme vás trochu zasvätili do základov textilnej výroby - ako vlastne vzniká také bavlnené tričko alebo aké sú udržateľné náhrady bežne používaných materiálov. Dnes zájdeme ešte trošku viac do hĺbky a naučíme sa pár tajomstiev textilnej výroby, ktoré vám v budúcnosti môžu uľahčiť nakupovanie.

Chcete vedieť, prečo neónové farby blednú, ako mať istotu, že vám v bavlnenej čiapke nebude zima alebo prečo si vybrať spodné prádlo s obsahom elastanu? Tak čítajte ďalej!

Látok, materiálov a detailov, na ktoré treba dbať, je mnoho. Kto sa v tom všetkom má vyznať, však? Ľahká pomoc! Dnes vám priblížime pár tajomstiev a rovno aj ukážeme príklady, ktoré môžete nájsť priamo v našom obchode Native kids. Poďme sa na to spolu pozrieť!

Vedeli ste, že:

  • Neónové farby sa s bavlnou nekamarátia? Isto ste si všimli, že my v Native kids uprednostňujeme základné farby. Či už ľahko kombinovateľné kúsky alebo veselé tričká, ktoré do detského sveta nevyhnutne patria, istotne u nás nenájdete neónové farby. Jedným z dôvodom je, že  konkrétne tieto farby si dokážu udržať neónový odtieň len na kúskoch s prímesou polyesteru (čím je ho viac, tým lepšie) a ako isto viete, to u nás nehrozí – na kvalitné kúsky z organickej bavlny predsa nedáme dopustiť! Neónové farby na bavlnených materiáloch však praním rýchlo strácajú svoj odtieň a nedokážu si ho udržať, až úplne vyblednú. Preto volíme radšej prirodzenejšiu škálu farieb.

  • Značky mávajú letné či zimné kolekcie nielen z dôvodu rôznych farieb alebo dĺžky rukávov, ale aj takého detailu ako je hustota látky? Každá látka má aj svoju váhu – tzv. gsm, gramáž na meter štvorcový - ktorá udáva hustotu materiálu. Čím vyššie gsm, tým vyššia hustota látky. Ak si vezmeme, napríklad, bavlnu, váha klasického trička bude zvyčajne niekde medzi 140-160 gsm, čo je ideálne na vzdušné letné kúsky, až do 200 gsm používaných pri zimných kolekciách.  Schválne si skúste porovnať tričko z letnej kolekcie alebo krátkym rukávom, ktoré máte doma a tričko zo zimnej kolekcie s dlhým rukávom – natiahnite látku a pozrite sa proti svetlu. Vidíte ten rozdiel? Poctivé značky budú používať kvalitné látky a metráž vhodnú na to ktoré ročné obdobie. Preto sa napríklad nemusíte báť, že v našich čiapkach z najnovšej jesennej kolekcie bude vašim deťom zima, práve naopak! Vďaka kvalitným materiálom a vyššej gramáži vaše deti spoľahlivo zahrejú aj čiapky z bavlny.

  • Rozmýšľali ste niekedy, či je lepšie zvoliť si látku s obsahom 100% bavlny alebo s prímesou elastanu? Čo je kvalitnejšie? Vhodnejšie? Na čo tam ten elastan vlastne je? Odpoveď je jednoduchá – elastan sa zvykne používať na kúsky, ktoré vyžadujú vyšší stupeň flexibility, napríklad pančuchové nohavice, spodné prádlo či tkané materiály. Len pár percent elastanu zaručí, že váš kúsok si udrží svoj tvar, nevyťahá sa a bude príjemný na nosenie. Presne na tieto atribúty sme mysleli, keď sme pre vás do novej kolekcie vyberali spodné prádlo vyrobené z kvalitnej 95% organickej bavlny a 5% elastanu – ideálne pre najväčšie pohodlie vašich najmenších.

  • Výrobky z alpaky sú veľmi kvalitné a vydržia vám mnoho rokov? Vlákna sú silné a elastické, vďaka čomu si zachovajú svoj tvar a nelámu sa, navyše vlna z alpaky sa nezvykne žmolkovať. Tento materiál je tiež odolný voči zápachom. Dosť veľa dôvodov, prečo siahnuť po kvalitnej čiapke z alpaky, čo myslíte? 

  • Svetre zo 100% bavlny nepatria do sušičky?  V jednom z našich dávnejších Žurnálov sme vám radili nechať oblečenie voľne presušiť na slnku či vzduchu a so svetrami zo 100%nej bavlny to platí ešte viac násobne. Sušenie v sušičke by pre takéto svetre bez prímesy znamenalo, že sa vám rýchlejšie môžu zraziť. Aby ste tomu zabránili, je ideálne prať ich na studenších teplotách a nechať voľne uschnúť na vzduchu. Odporúčame rozložiť si uterák a sveter naň rovnomerne rozprestrieť z jednej strany, po vysušení ho otočiť. Svetre takto budú schnúť dlhšie, ale naozaj chcete riskovať, že by sa vám náš parádny sveter Rozmarín scvrkol? 

Tak čo, kamoši, naučili ste sa dnes s nami niečo nové? Mali by ste záujem o viac takýchto „pikošiek“ a tajomstiev zo sveta textílií? Dajte nám vedieť!

Ďakujeme autorke Žurnálu Barbore Budzakovej.


Barbora sa pred niekoľkými rokmi presťahovala zo Slovenska do Dánska, kde vyštudovala nákupný manažment so zameraním na textilný priemysel.
Posledných takmer 5 rokov v tomto obore aj pracovala a to ako nákupca a nákupný asistent pre odevné značky. Dvakrát bola dokonca pracovne v Bangladeši priamo vo výrobe. Na vlastnej koži si zažila, že aj pokiaľ ide o fast fashion a výrobu v Ázii, dá sa oblečenie produkovať humánejšie, udržateľnejšie a zodpovednejšie. Sama pracovala s výrobkami z organickej bavlny, EcoVero alebo recyklovaného polyesteru.

Barbora má dve deti a momentálne si užíva materskú, rada a výborne píše, veď si pozrite aj jej vtipný blog (nielen) o materstve.