Ako sa vyznať v textilných certifikátoch a čo znamená označenie Biobavlna.

Ktoré označenie oblečenia znamená, že si naozaj kupujete kvalitu? Ak sa chcete pri najbližšom nákupe rozhodnúť stopercentne správne, ozrejmíme si spoločne najznámejšie pojmy vo výrobe textílií:

Označenie “biobavlna”

V tomto prípade sa nejedná o bio textil v pravom zmysle slova - podiel bio priadzí v takto označenej textílii sa pohybuje od 5 až 95%. Je preto dosť možné, že si v dobrom záujme kúpite tričko, ktoré biobavny obsahuje naozaj len 5%. A aby toho nebolo málo, ako celok sa následne spracúva konvenčným spôsobom, vrátane farbenia chemickými a toxickými farbami. To neznie veľmi bio, však?

oeko-Tex Standard 100

Pozor, nejedná sa o bio certifikát, avšak je to malý posun oproti štandardným postupom výroby. Garantuje v podstate len to, že textil bol testovaný na chemikálie nebezpečné pre ľudské zdravie. Čo nezaručuje, je spôsob pestovania, spracovania a ani tlače. Látky môžu pochádzať z tovární s neľudskými pracovnými podmienkami, ktoré zamorujú svoje okolie toxickými chemikáliami z výroby. 

Ak teda hľadáte oblečenie, ktoré je 100% (naozaj!) ekologické a kvalitné, bez pridaných chemikálií, zaručí vám to jedine certifikát GOTS. Nie len, že zaručuje ekologickú a etickú výrobu od pestovania až po balenie a distribúciu, ale tieto štandardy sú aktualizované a sprísňované každé dva roky.

Teraz už určite chápete, prečo sme sa rozhodli ponúkať vám len to najlepšie :)