Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny, aby vydržalo čo najdlhšie

Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny, aby vydržalo čo najdlhšie

Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny, aby vydržalo čo najdlhšie

Cítiť sa v oblečení pohodlne ako v bavlnke nie je iba prázdne klišé. Organická bavlna a oblečenie z nej vám pri správnej starostlivosti dopraje tento pocit oveľa dlhšie. 

Prečo si organická bavlna vyžaduje inú starostlivosť? 

V porovnaní s klasickou bavlnou zvolili výrobcovia organickej bavlny odlišný prístup. Pestovanie a spracovanie je úplne bez chemikálií. Vďaka tomu má vlastnosti, ktoré ihneď pocítite, keď sa látky z organickej bavlny dotknete. Preto ak si vyberiete oblečenie z certifikovanej organickej bavlny (hľadajte označenie GOTS - Global Organic Textile Standards), pomáhate nielen prírode, ale najmä svojmu zdraviu.

Aby ste nesabotovali zodpovedný a poctivý prístup farmárov, ktorí produkujú organickú bavlnu a maximálne využili jej dlhú životnosť, treba sa o ňu starať inak

Naše tipy, ako zachovať životnosť oblečenia z organickej bavlny

Iste sa vám už stalo, že ste pri nepozornom praní zničili obľúbený kus zo šatníka. Nedostatočnou starostlivosťou sa oblečenie rýchlo opotrebováva, a to pri kúpe oblečenia z organickej bavlny nechcete. Je predurčená na to, aby vám oblečenie robilo radosť dlhý čas. Tomu však treba prispôsobiť pranie, sušenie aj žehlenie a voliť šetrnejšiu starostlivosť.

Nie je to vôbec náročné. Aby si zachovala čo najlepšiu kondíciu aj niekoľko rokov, stačí vám poznať tieto jednoduché tipy:

  • Oblečeniu neprospieva časté pranie. Každé pranie, bez ohľadu na krehkosť vlákna, oblečenie štiepi. Základným krokom je mať kvalitnú práčku, ideálne takú, ktorá je ekologická. 
  • Dôležité je tiež škvrny nedrhnúť, aby sa nečistoty nezodrali ešte viacej do vlákna. Môžete použiť aj žlčové mydlo na ručné pranie.
  • Vyhýbajte sa preplnenej práčke, pretože by mohla vlákna úplne poškodiť.
  • Veci perte na 40 °C. Dodržujte inštrukcie na štítku na oblečení.
  • Pozorne si prečítajte zloženie pracích prostriedkov. Na trhu je už dostupných veľa eko variácií. Odporúčame prací gél najlepšie z bezobalového obchodu.
  • Na pranie nepoužívajte aviváž, pretože obsahuje veľa chémie (chlór, sulfáty, parabény). 
  • Neodporúčame na oblečenie používať bielidlá. Oslabujú pevnosť vlákna a uberajú z prirodzenej farby. Ako alternatívu môžeme odporučiť sódu bikarbónu, ktorá nachytá na seba zápach, špinu, oleje. 
  • Najlepšie urobíte, keď oblečenie necháte voľne presušiť na slnku alebo čerstvom vzduchu. Pri sušení vo vnútri aspoň na chvíľu otvorte okno. 
  • Žehlenie má tiež negatívny dopad na životnosť oblečenia. Ak sa dá, žehleniu sa vyhýbajte, alebo žehlite pri nižšej teplote. Ideálne je pred vyvesením oblečenie trošku potriasť.
  • Na odstránenie zápachu využite mrazničku. Mínusová teplota zabíja baktérie, a teda aj zápach. Ďalší trik je zavesiť oblečenie do kúpeľne, keď sa sprchujete. Para pri sprchovaní ho tiež dokáže zbaviť zápachu.

Súhlasíte, že to nie je žiadna veda, však? Stačí len pár zmien v zabehaných pracích zvykoch a pocit pohodlia si budete užívať dlhé roky.